RA2A23D40C
DigiKey Part Number
1864-2669-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RA2A23D40C
Description
SSR RELAY SPST-NO 40A 24-265V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) x 2 Hockey Puck
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RA2A23D40C Models
Category
Voltage - Input
4.5 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 265 V
Series
Load Current
40 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C