CT4049-1.5A
DigiKey Part Number
1768-CT4049-1.5A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT4049-1.5A
Description
FUSE CERM 1.5A 1KVAC 1KVDC 3AB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 A 1 kV 1 kV Fuse Cartridge, Ceramic 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Voltage Rating - AC
1 kV
Mfr
Voltage Rating - DC
Series
Response Time
Fast Blow
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)