ZMTG03CJS02WCE24
DigiKey Part Number
108-ZMTG03CJS02WCE24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZMTG03CJS02WCE24
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZMTG03CJS02WCE24 Models
Mounting Type
Chassis Mount
Manufacturer
C&K
Termination Style
Wire Leads
Series
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Box
Operating Force
50gf
Part Status
Active
Release Force
8.000gf
Circuit
SPDT
Operating Position
0.398" (10.1mm)
Switch Function
On-Mom
Pretravel
0.118" (3.0mm)
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)
Overtravel
0.024" (0.6mm)
Voltage Rating - AC
125 V
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
24 V
Electrical Life
10,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Simulated Roller
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C