SDA12H0SBR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SDA12H0SBR |
Description | SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Dip Switch SPST 12 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SDA12H0SBR Models |
Category | Height Above Board 0.175" (4.45mm) |
Manufacturer C&K | Mounting Type Surface Mount |
Series | Termination Style Gull Wing |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Pitch 0.100" (2.54mm), Full |
Part Status Active | Washable Yes |
Circuit SPST | Features Tape Seal |
Number of Positions 12 | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Current Rating (Amps) 25mA | Body Material Polyphenylene Sulfide (PPS) |
Voltage Rating 24VDC | Length 1.279" (32.50mm) |