PTS647SK38SMTR2N LFS
DigiKey Part Number
108-PTS647SK38SMTR2NLFSTR-ND - Tape & Reel (TR)
108-PTS647SK38SMTR2NLFSCT-ND - Cut Tape (CT)
108-PTS647SK38SMTR2NLFSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS647SK38SMTR2N LFS
Description
SWITCH TACTILE
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
3.80mm
Termination Style
Gull Wing
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Outline
4.50mm x 4.50mm
Operating Force
250gf
Switch Function
Off-Mom
Ingress Protection
IP40
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Actuator Type
Standard
Switch Travel
0.25mm