PTS645TL43-2 LFS
DigiKey Part Number
CKN9096-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS645TL43-2 LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
EDA/CAD Models
PTS645TL43-2 LFS Models
Termination Style
PC Pin
Series
Outline
6.00mm x 6.00mm
Packaging
Bulk
Operating Force
130gf
Circuit
SPST-NO
Features
Grounding Pin
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Actuator Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Actuator Height off PCB, Vertical
4.30mm