JS203011SCQN
JS203011SCQN
JS203011SCQN
DigiKey Part Number
CKN10849TR-ND - Tape & Reel (TR)
CKN10849CT-ND - Cut Tape (CT)
CKN10849DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JS203011SCQN
Description
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 6V
Detailed Description
Slide Switch DP3T Surface Mount
EDA/CAD Models
JS203011SCQN Models
Category
Actuator Length
2.00mm
Mounting Type
Surface Mount
Termination Style
Gull Wing
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Timing
Not Specified
Switch Travel
2.00mm
Current Rating (Amps)
300mA (DC)
Voltage Rating - DC
6 V