8121SD9V3GE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
NKK Switches
In Stock: 0
Datasheet
Similar
NKK Switches
In Stock: 100
Datasheet
Pushbutton Switch SPDT Standard Through Hole
8121SD9V3GE
8121SD9V3GE
8121SD9V3GE
DigiKey Part Number
CKN1619-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8121SD9V3GE
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
EDA/CAD Models
8121SD9V3GE Models
Category
Voltage Rating - AC
120 V
Mfr
Voltage Rating - DC
28 V
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pin
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)