8121J83ZGE22
8121J83ZGE22
8121J83ZGE22
DigiKey Part Number
CKN1599-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8121J83ZGE22
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard Panel Mount, Snap-In
EDA/CAD Models
8121J83ZGE22 Models
Category
Voltage Rating - DC
28 V
Mfr
Actuator Type
Square, Button, Flush
Color - Actuator/Cap
Black
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Standard
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 15.24mm x 12.70mm
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
120 V