PXMBNI23FPM12ASCM20
DigiKey Part Number
708-2249-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXMBNI23FPM12ASCM20
Description
CONN RCPT MALE 12POS SOLDER CUP
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PXMBNI23FPM12ASCM20 Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Brass
Current Rating (Amps)
8A
Shell Size - Insert
M23-12
Voltage Rating
200VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C