PXMBNI16FIM12ASCPG9
DigiKey Part Number
708-2232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXMBNI16FIM12ASCPG9
Description
CONN RCPT MALE 12POS SOLDER CUP
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PXMBNI16FIM12ASCPG9 Models
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Current Rating (Amps)
3A
Shell Size - Insert
M16-12
Voltage Rating
60V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.197" ~ 0.295" (5.00mm ~ 7.50mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C