PXMBNI12FBF12ASCPG9
PXMBNI12FBF12ASCPG9
Bulgin Automation Connectors Available At Digi-Key
PXMBNI12FBF12ASCPG9
DigiKey Part Number
708-2171-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXMBNI12FBF12ASCPG9
Description
CONN PLUG FMALE 12P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell, Coupling Nut
Connector Type
Current Rating (Amps)
1.5A
Number of Positions
12
Voltage Rating
30V
Shell Size - Insert
M12-12
Cable Opening
0.181" ~ 0.315" (4.60mm ~ 8.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C