PX0911/10/S
DigiKey Part Number
5831-PX0911/10/S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0911/10/S
Description
FLEX CABLE CONNECTOR
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Screw
Category
Contact Finish - Mating
Nickel
Mfr
Color
Black, Blue
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Coupling Nut, UV Resistant
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
10A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
250VAC/DC
Termination
Screw
Cable Opening
0.512" ~ 0.591" (13.00mm ~ 15.00mm)
Fastening Type
Threaded
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C