PX0911/10/P
PX0911/10/P
Bulgin Circular Power Connectors Available At Digi-Key
PX0911/10/P
DigiKey Part Number
708-1376-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0911/10/P
Description
CONN PLUG MALE 10P NICKEL SCREW
Detailed Description
10 (Power) Position Circular Connector Plug, Male Pins Screw
EDA/CAD Models
PX0911/10/P Models
Category
Contact Finish - Mating
Nickel
Mfr
Color
Black, Blue
Series
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Active
Features
Backshell, Coupling Nut, UV Resistant
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10 (Power)
Current Rating (Amps)
10A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
250VAC/DC
Termination
Screw
Cable Opening
0.512" ~ 0.591" (13.00mm ~ 15.00mm)
Fastening Type
Threaded
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C