PX0707/P/25
DigiKey Part Number
708-1168-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0707/P/25
Description
CONN RCPT MALE 25POS GOLD SOLDER
Detailed Description
25 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black
Series
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating
UL94 HB
Part Status
Active
Features
Board Lock
Connector Type
Shielding
Number of Positions
25 (Power)
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
50VAC/DC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C