PX0695/15/63
PX0695/15/63
Bulgin IEC Connectors Available at Digi-Key
PX0695/15/63
DigiKey Part Number
708-1355-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0695/15/63
Description
PWR ENT RCPT IEC320-2-2F PNL QC
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Female Sockets IEC 320-2-2/F Panel Mount, Snap-In
EDA/CAD Models
PX0695/15/63 Models
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 32.26mm x 24.77mm
Panel Thickness
0.059" (1.50mm)
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC