PX0598/30/48 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 0
Datasheet
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C20 Panel Mount, Snap-In
Bulgin IEC Connectors Available at Digi-Key
PX0598/30/48
DigiKey Part Number
PX0598/30/48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0598/30/48
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C20 PANEL QC
EDA/CAD Models
PX0598/30/48 Models
Category
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Manufacturer
Accomodates a Fuse
No
Series
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Termination
Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 32.30mm x 24.30mm
Connector Style
IEC 320-C20
Panel Thickness
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating - Appliance Inlet
16A
Approval Agency
CSA, ENEC, UL, VDE
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC