PF0030/63
PF0030/63
Bulgin IEC Connectors Available at Digi-Key
PF0030/63
DigiKey Part Number
708-1458-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0030/63
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PF0030/63 Models
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Connector Type
Receptacle, Male Blades - Module
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Approval Agency
CSA
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC