PF0001/48 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 0
Datasheet
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Bulgin IEC Connectors Available at Digi-Key
PF0001/48
DigiKey Part Number
PF0001/48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0001/48
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PF0001/48 Models
Manufacturer
Bulgin
Accomodates a Fuse
Yes (Fuse Not Included)
Termination
Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Approval Agency
CSA, ENEC, UL, VDE
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC