MPI005R28LAWH12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 22
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 40
In Stock: 35
Pushbutton Switch DPST-NO/NC Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Bulgin Automation Connectors Available At Digi-Key
Bulgin and Arcoelectric Switches Available at Digi-Key
MPI005R28LAWH12
DigiKey Part Number
708-MPI005R28LAWH12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPI005R28LAWH12
Description
SWITCH PB SPCO ILLUM WHT ALUM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.20mm Dia
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
24 V