MPI001/28/BL
DigiKey Part Number
708-1315-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPI001/28/BL
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPI001/28/BL Models
Illumination Type, Color
LED, Blue
Packaging
Tray
Illumination Voltage (Nominal)
3.5 VDC
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Features
Stainless Steel
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.20mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
50mA (DC)
Mechanical Life
750,000 Cycles
Voltage Rating - DC
24 V