MAV0120/3D2RD012
MAV0120/3D2RD012
Bulgin and Arcoelectric Switches Available at Digi-Key
MAV0120/3D2RD012
DigiKey Part Number
708-2109-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAV0120/3D2RD012
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 36V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAV0120/3D2RD012 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Actuator Marking
No Marking
Mfr
Color - Actuator/Cap
Silver
Series
Illumination Type, Color
LED, Red
Packaging
Tray
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Features
Stainless Steel
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.00mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
2A (DC)
Mechanical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - DC
36 V