HCPL-0630-500E
DigiKey Part Number
516-1487-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-1487-1-ND - Cut Tape (CT)
516-1487-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-0630-500E
Description
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO
Detailed Description
Logic Output Optoisolator 10MBd Open Collector, Schottky Clamped 3750Vrms 2 Channel 5kV/µs CMTI 8-SO Tall
EDA/CAD Models
HCPL-0630-500E Models
Rise / Fall Time (Typ)
24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Number of Channels
2
Current - DC Forward (If) (Max)
15mA
Inputs - Side 1/Side 2
2/0
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Common Mode Transient Immunity (Min)
5kV/µs
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output / Channel
50 mA