HCPL-060L-500E
DigiKey Part Number
516-1786-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-1786-1-ND - Cut Tape (CT)
516-1786-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-060L-500E
Description
OPTOISOLTR 3.75KV OPEN COLL 8-SO
Detailed Description
Logic Output Optoisolator 15MBd Open Collector, Schottky Clamped 3750Vrms 1 Channel 10kV/µs CMTI 8-SO Tall
EDA/CAD Models
HCPL-060L-500E Models
Category
Data Rate
15MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
75ns, 75ns
Rise / Fall Time (Typ)
24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Number of Channels
1
Current - DC Forward (If) (Max)
20mA
Inputs - Side 1/Side 2
1/0
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Common Mode Transient Immunity (Min)
10kV/µs
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output / Channel
50 mA