ASMT-RF45-AN002
DigiKey Part Number
516-2522-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-2522-1-ND - Cut Tape (CT)
516-2522-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASMT-RF45-AN002
Description
LED YLW-GRN DIFFUSED 0603 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Yellow-Green 573nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASMT-RF45-AN002 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Digi-Reel®
Viewing Angle
145°
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
574nm
Lens Color
White
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.45mm
Lens Size
1.10mm x 0.80mm