ACPL-217-50DE
DigiKey Part Number
516-2894-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-2894-1-ND - Cut Tape (CT)
516-2894-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACPL-217-50DE
Description
OPTOISOLTR 3.75KV 1CH TRANS 4-SO
Detailed Description
Optoisolator Transistor Output 3750Vrms 1 Channel 4-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACPL-217-50DE Models
Voltage - Output (Max)
80V
Current - Output / Channel
50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.2V
Number of Channels
1
Current - DC Forward (If) (Max)
50 mA
Voltage - Isolation
3750Vrms
Vce Saturation (Max)
400mV
Current Transfer Ratio (Min)
300% @ 5mA
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Current Transfer Ratio (Max)
600% @ 5mA
Package / Case
4-SOIC (0.173", 4.40mm Width)