BM-250-175-342
DigiKey Part Number
2267-BM-250-175-342-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM-250-175-342
Description
SLEEVE .25DIA WT 1.75" RL/1000
Detailed Description
White Heat Shrinkable Label 1.75" W x 0.44" H (44.5mm x 11.2mm); Cable O.D. 0.09" ~ 0.22" (2.4mm ~ 5.5mm)
Category
Label Type
Heat Shrinkable
Manufacturer
Brady Corporation
Label Size
1.75" W x 0.44" H (44.5mm x 11.2mm); Cable O.D. 0.09" ~ 0.22" (2.4mm ~ 5.5mm)
Series
Color
White
Packaging
Box
Material
Polyolefin (PO)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C