SSD-250A-R
DigiKey Part Number
118-SSD-250A-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSD-250A-R
Description
CURRENT SENSOR 250A
Detailed Description
Current Sensor 250A 1 Channel Current Sensor Bidirectional Module
Category
Output
RS485
Mfr
Linearity
±0.1%
Series
Accuracy
±0.1%
Voltage - Supply
5V ~ 60V
Current - Supply (Max)
55mA (Typ)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C