SRU8043-100Y
DigiKey Part Number
SRU8043-100YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU8043-100YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU8043-100YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU8043-100Y
Description
FIXED IND 10UH 3.5A 30 MOHM SMD
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.5 A 30mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
SRU8043-100Y Models
DC Resistance (DCR)
30mOhm
Series
Q @ Freq
27 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
20MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.181" (4.60mm)
Current - Saturation (Isat)
2.7A