SRU8028-6R8Y
DigiKey Part Number
118-SRU8028-6R8YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRU8028-6R8YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRU8028-6R8YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU8028-6R8Y
Description
FIXED IND 6.8UH 2.8A 34 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.8 A 34mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRU8028-6R8Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
34mOhm
Series
Q @ Freq
13 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
40MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Current - Saturation (Isat)
2.5A