SRU2013-1R0Y
DigiKey Part Number
SRU2013-1R0YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU2013-1R0YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU2013-1R0YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU2013-1R0Y
Description
FIXED IND 1UH 2.2A 65 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.2 A 65mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRU2013-1R0Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
65mOhm Max
Series
Q @ Freq
9 @ 7.96MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
180MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.6A