SRU1048A-101Y
DigiKey Part Number
SRU1048A-101YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU1048A-101YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU1048A-101YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU1048A-101Y
Description
FIXED IND 100UH 1.2A 220 MOHM
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 220mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRU1048A-101Y Models
Category
DC Resistance (DCR)
220mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
26 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Saturation (Isat)
1A