SRU1048-100Y
DigiKey Part Number
118-SRU1048-100YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRU1048-100YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRU1048-100YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU1048-100Y
Description
FIXED IND 10UH 4.5A 18.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.5 A 18.5mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
SRU1048-100Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
18.5mOhm
Series
Q @ Freq
26 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
16MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Saturation (Isat)
3.7A