SRR1280A-8R2Y | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRR1280A-8R2Y |
Description | FIXED IND 8.2UH 6.2A 20.5 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 33 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 8.2 µH Shielded Inductor 6.2 A 20.5mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRR1280A-8R2Y Models |
Category | Q @ Freq 22 @ 100kHz |
Mfr | Frequency - Self Resonant 20MHz |
Series | Ratings AEC-Q200 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±30% | Supplier Device Package 1280 |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) |
Current - Saturation (Isat) 6.8A | Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm) |
Shielding Shielded | Base Product Number |
DC Resistance (DCR) 20.5mOhm Max |