SRR1260A-100M
DigiKey Part Number
SRR1260A-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1260A-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1260A-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1260A-100M
Description
FIXED IND 10UH 5.5A 20 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.5 A 20mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1260A-100M Models
Category
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
32 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
21MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
5.5A