SRR0745A-331M
DigiKey Part Number
SRR0745A-331MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR0745A-331MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR0745A-331MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0745A-331M
Description
FIXED IND 330UH 340MA 1.5 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Shielded Inductor 340 mA 1.5Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR0745A-331M Models
DC Resistance (DCR)
1.5Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)
Current - Saturation (Isat)
400mA