SRR0745A-180M
DigiKey Part Number
SRR0745A-180MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR0745A-180MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR0745A-180MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0745A-180M
Description
FIXED IND 18UH 1.8A 90 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 µH Shielded Inductor 1.8 A 90mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR0745A-180M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
90mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)
Current - Saturation (Isat)
1.95A