SRP5030WA-4R7M
DigiKey Part Number
118-SRP5030WA-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP5030WA-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP5030WA-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 5.2A 57 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 5.2 A 57mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP5030WA-4R7M Models
Category
DC Resistance (DCR)
57mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
22MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.217" L x 0.207" W (5.50mm x 5.25mm)
Current - Saturation (Isat)
4.5A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)