SRP5030WA-1R5M
DigiKey Part Number
118-SRP5030WA-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP5030WA-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP5030WA-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP5030WA-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 8.5A 17.7 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Inductor 8.5 A 17.7mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
17.7mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
42MHz
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 165°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.217" L x 0.207" W (5.50mm x 5.25mm)
Current - Saturation (Isat)
6.5A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)