SRP5030CA-2R2M
DigiKey Part Number
SRP5030CA-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP5030CA-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP5030CA-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP5030CA-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 9.7A 14.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 9.7 A 14.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP5030CA-2R2M Models
DC Resistance (DCR)
14.5mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
33MHz
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Current - Saturation (Isat)
10A