SRP3020CC-R10Y
DigiKey Part Number
118-SRP3020CC-R10YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP3020CC-R10YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP3020CC-R10YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP3020CC-R10Y
Description
FIXED IND 100NH 10A 7 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 nH Shielded Wirewound Inductor 10 A 7mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP3020CC-R10Y Models
Category
Current - Saturation (Isat)
11.5A
DC Resistance (DCR)
7mOhm Max
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
340MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)