SRP3020C-8R2M
DigiKey Part Number
118-SRP3020C-8R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP3020C-8R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP3020C-8R2M
Description
FIXED IND 8.2UH 1.4A 390 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Shielded Inductor 1.4 A 390mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
390mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
27MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)