SRP3012CC-100M
DigiKey Part Number
118-SRP3012CC-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP3012CC-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP3012CC-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP3012CC-100M
Description
FIXED IND 10UH 1.1A 520 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 1.1 A 520mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.4A
DC Resistance (DCR)
520mOhm Max
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
23MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)