SRP1245CC-6R8M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRP1245CC-6R8M |
Description | FIXED IND 6.8UH 12A 16.7 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6.8 µH Shielded Wirewound Inductor 12 A 16.7mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Saturation (Isat) 23A |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | DC Resistance (DCR) 16.7mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Self Resonant 12MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Wirewound | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case Nonstandard |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm) |