SRP1024HMCT-75NM
DigiKey Part Number
118-SRP1024HMCT-75NMTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1024HMCT-75NMCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP1024HMCT-75NMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1024HMCT-75NM
Description
FIXED IND 75NH 50A 0.4 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
75 nH Shielded Molded Inductor 50 A 0.4mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
65A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.4mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.417" L x 0.157" W (10.60mm x 4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)