SRF1360-350Y
DigiKey Part Number
118-SRF1360-350YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRF1360-350YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRF1360-350YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1360-350Y
Description
IND,12.4X10.2X5.4MM,35UH35%,2.7A
Detailed Description
35 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 400 Ohms @ 250 MHz 2.7A DCR 35mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
35mOhm
Voltage Rating - DC
50V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.488" L x 0.402" W (12.40mm x 10.20mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.224" (5.70mm)
Impedance @ Frequency
400 Ohms @ 250 MHz
Inductance @ Frequency
35 µH @ 100 kHz
Base Product Number
Current Rating (Max)
2.7A