SRF1280-221M
SRF1280-221M
Bourns Magnetic Capabilities
SRF1280-221M
DigiKey Part Number
SRF1280-221MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF1280-221MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF1280-221MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1280-221M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 220UH SMD
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 880 µH Inductance - Connected in Series 220 µH Inductance - Connected in Parallel 343mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 1.29 A Nonstandard
EDA/CAD Models
SRF1280-221M Models
Category
Current Saturation - Parallel
2.43 A
Current Saturation - Series
1.22 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
343mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series
1.38Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
220 µH
Inductance - Connected In Series
880 µH
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
1.29 A
Height
0.315" (8.00mm)
Current Rating - Series
645 mA