SRF1260-821M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 50
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Shielded 2 Coil Inductor Array 3.28 mH Inductance - Connected in Series 820 µH Inductance - Connected in Parallel 1.46Ohm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 600 mA Nonstandard
Bourns Magnetic Capabilities
SRF1260-821M
DigiKey Part Number
SRF1260-821MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1260-821M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 820UH SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
SRF1260-821M Models
Category
Current Saturation - Parallel
770 mA
Current Saturation - Series
385 mA
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
1.46Ohm Max
DC Resistance (DCR) - Series
5.363Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
820 µH
Inductance - Connected In Series
3.28 mH
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
600 mA
Height
0.244" (6.20mm)
Current Rating - Series
301 mA