SRF1260-6R8Y
SRF1260-6R8Y
Bourns Magnetic Capabilities
SRF1260-6R8Y
DigiKey Part Number
SRF1260-6R8YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF1260-6R8YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF1260-6R8YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1260-6R8Y
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 6.8UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 27.2 µH Inductance - Connected in Series 6.8 µH Inductance - Connected in Parallel 18.6mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 6.64 A Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRF1260-6R8Y Models
Category
Current Saturation - Parallel
8.68 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Current Saturation - Series
4.34 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
18.6mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR) - Series
67.2mOhm Max
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
6.8 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
27.2 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
6.64 A
Height
0.244" (6.20mm)
Current Rating - Series
3.32 A