SRF1260-101M
SRF1260-101M
Bourns Magnetic Capabilities
SRF1260-101M
DigiKey Part Number
SRF1260-101MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF1260-101MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF1260-101MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1260-101M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 100UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 400 µH Inductance - Connected in Series 100 µH Inductance - Connected in Parallel 171mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 1.78 A Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRF1260-101M Models
Category
Current Saturation - Parallel
2.2 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Current Saturation - Series
1.1 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
171mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR) - Series
656mOhm Max
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
100 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
400 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
1.78 A
Height
0.244" (6.20mm)
Current Rating - Series
892 mA